KONTAKT |
Aktualności
W dniach 28-29 września 2023 r. odbyło się wirtualne spotkanie organizowane przez EUROSTAT w ramach Grupa Zadaniowa ds. specyfikacji technicznych i wymogów dotyczących danych dla europejskich statystyk ludności i mieszkań zajmuje się opracowaniem zakresu aktów wykonawczych do rozporządzenia ramowego ESOP. Przedstawicielem ze strony Urzędu Statystycznego w Lublinie był Artur Myna, główny specjalista w Ośrodek Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej.
Na spotkaniu grupy, przedmiot dyskusji stanowiły zagadnienia demografii oraz mieszkań, budynków i infrastruktury komunalnej, które we wrześniu Eurostat poddał pisemnym konsultacjom (OSMiGK US Lublin przedstawił wówczas uwagi dotyczące konsultowanych zagadnień). W dyskusji, którą prowadził i moderował Eurostat, przedstawiciele statystyki publicznej państw członkowskich UE przedstawili podobieństwa i różnice w podejściu statystyk publicznych poszczególnych państw, które dotyczyły definiowania i gromadzenia danych z demografii i gospodarki mieszkaniowej (ze szczególnym uwzględnieniem przekrojów w ujęciu osobowym i rzeczowym oraz terytorialnym).
W pierwszej części spotkania, która dotyczyła demografii, przedstawiciel Eurostatu odniósł się do wyników analizy rozmieszczenia ludności w miastach i na obszarach funkcjonalnych miast, w porównaniu z jednostkami poziomu NUTS 3. Przedstawił także rekomendacje ONZ dotyczące przyszłych rund spisów powszechnych. Propozycję grup wieku ludności, którą zaprezentował Eurostat, poparła większość przedstawicieli państw członkowskich.
W drugiej części spotkania, która dotyczyła zagadnień gospodarki mieszkaniowej i możliwości pozyskania informacji na temat mieszkań i budynków, przedstawiciele AUT, DE, NL i PT wskazywali na problem braku danych o materiale konstrukcji budynków. Artur Myna również podkreślił brak danych dotyczących materiału konstrukcji budynków (w Polsce takie dane nie są zbierane poprzez badania statystyki publicznej). Wskazał na szanse gromadzenia w przyszłości tego rodzaju informacji ze źródła administracyjnego „Centralnej ewidencji emisyjności budynków”, która jest tworzona przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
W konkluzji spotkania stwierdzono, że różnice między państwami członkowskimi UE w pozyskiwaniu danych okazały się na tyle istotne, że zaplanowano kolejne spotkanie grupy zadaniowej (pod koniec roku), na którym mają być poczynione dalsze uzgodnienia dotyczące specyfikacji technicznych i wymogów danych dla europejskich statystyk ludności i mieszkań.
W dniach 29-30 marca 2023 r. odbyło się wirtualne spotkanie organizowane przez EUROSTAT w ramach Grupy Roboczej ds. Statystyki odpadów , z ramienia polskiej statystyki udział wzięły: Dorota Kruszewska specjalista z Wydziału Statystyk Wody i Odpadów, Departamentu Badań Przestrzennych i Środowiska i Renata Niepogoda starszy specjalista z Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie. Pierwszego dnia spotkania omawiano zagadnienia dotyczące Rozporządzenia w sprawie statystyk odpadów (WStatR). Przedstawiciel Eurostatu podsumował proces zbierania, przetwarzania danych w kwestionariuszu za 2020 r. Odniósł się
do terminowości, poprawności przekazywanych danych. Poruszono również kwestię problemów z szacowaniem wskaźnika gospodarki odpadami Waste Management Indicator. Kolejna sesja prowadzona przez przedstawicieli DG Environment dotyczyła aktualizacji polityki odpadów. Zaprezentowano nowe akty wykonawcze i delegowane dotyczące sprawozdawczości w zakresie danych o odpadach oraz sposoby monitorowania zgodności danych. Kolejnym tematem prezentowanym przez Agencję Ochrony Środowiska były odpady tekstylne w statystykach odpadów państw członkowskich. W pierwszym dniu spotkania ostatnia sesja dotyczyła statystyki odpadami komunalnymi. Zaprezentowano wyniki gromadzenia danych dla roku referencyjnego 2021. Szczególnie zwracano uwagę na aktualność danych, dobre zasady wypełniania oraz zmiany w kwestionariuszu. W drugim dniu zaprezentowano wykorzystanie danych z odpadów w Circular Economy. Następnie European Environment Agency zaprezentowała opracowany przez siebie raport o odpadach. Kolejnym tematem wystąpienia były odpady plastikowe niepodlegające recyklingowi, w tym aktualizacja dotychczasowych prac oraz kolejne kroki. Zaprezentowano również szybkie zasady walidacji dla różnych strumieni odpadów oraz nowe wytyczne. W ostatniej części spotkania poinformowano grupę roboczą o rezultatach pierwszego raportowania danych o odpadach spożywczych.