KONTAKT |
Aktualności
W dniu 9 grudnia 2022 r. Elżbieta Król starszy specjalista i Renata Niepogoda starszy specjalista w Ośrodku Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej, wzięły udział panelu dyskusyjnym na temat gospodarki odpadami komunalnymi, który odbył się przy okazji ogłoszenia wyników VI Rankingu Gmin Lubelszczyzny. Ranking został opracowany przez pracowników Urzędu Statystycznego w Lublinie w ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej oddz. w Lublinie. Uroczystego wręczenia nagród dokonali: Pan dr Krzysztof Markowski (w imieniu US Lublin), dr Cezary Trutkowski oraz Natalia Gmurkowska (w imieniu FRDL).
Druga część spotkania dotyczyła gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach. Maciej Kiełbus i Konrad Różowicz z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu prezentowali zagadnienia dotyczące optymalizacji gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi w świetle najnowszych orzeczeń oraz planowanych zmian ustawowych.
W dalszej części miała miejsce debata dotycząca praktycznych aspektów gospodarki odpadami komunalnymi. Swoimi doświadczeniami podzielili się Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin, Karolina Leputa, Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z Urzędu Gminy w Uścimowie, Ewa Badyoczek-Brzyska, Dyrektor biura Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubelskiej oraz Krzysztof Grzegorczyk, Dyrektor Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej.
W dniu 27 kwietnia 2022 roku Beata Murzacz starszy specjalista oraz Grzegorz Zabiegły główny specjalista z Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej uczestniczyli na zaproszenie Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Łodzi oraz Katedry Inwestycji i Nieruchomości na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w konferencji naukowej w formule on-line pt. „BUDUJĄC PRZYSZŁOŚĆ – NOWE PROCESY, PRZEKSZTAŁCENIA I TRENDY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI”. Eksperci, przedstawiciele uczelni oraz praktycy, na co dzień działający na polskim rynku nieruchomości, poruszyli niezwykle ważne dla rynku nieruchomości i polskiej gospodarki zagadnienia dotyczące m.in. czynników makroekonomicznych kształtujących sytuację tego sektora oraz współczesnych wyzwań dla rynku nieruchomości. Poruszono takie tematy jak determinanty dostępności mieszkań w XXI wieku a także wpływ przesilenia cywilizacyjnego na rynek nieruchomości czy obecne i przyszłe wyzwania dla rynku nieruchomości w Polsce.
22 kwietnia 2022 r. Renata Niepogoda starszy specjalista OSGMiK wzięły udział w EKOfestonie, Ogólnopolskim Festiwalu Ekologii. W ramach spotkania online zostały poruszone tematy dotyczące gospodarowania odpadów czy wodą, a także ochronie klimatu, powietrza i bioróżnorodności. Mówiono o zagospodarowaniu oraz recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak również zużytych baterii lub akumulatorów. W trakcie festonu prezentowano ciekawe filmy, materiały edukacyjne oraz kreatywne warsztaty recyklingowe.
13 kwietnia 2022 r. pracownicy OSGMiK wzięli udział w webinarze informacyjno-edukacyjnym o tematyce: odpadów komunalnych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ekspert Biura Gospodarki Odpadami Urzędu m.st Warszawy zaprezentowała prelekcję dotyczącą praktycznych zagadnień związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
8 kwietnia 2022 r. Elżbieta Król starszy specjalista i Renata Niepogoda starszy specjalista OSGMiK wzięły udział w konferencji hybrydowej „Optymalizacja procesu sortowania odpadów – metale nieżelazne” organizowanej przez Katedrę Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskiej oraz Fundację na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL. W ostatnich latach system gospodarki odpadami komunalnymi przechodzi gruntowną zmianę. U podstaw tych przeobrażeń leży m.in. potrzeba dostosowania go do najnowszych trendów i technologii oraz wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej. Konferencja odnosiła się do konieczności podnoszenia wydajności procesu sortowania metali nieżelaznych, ze szczególnym uwzględnieniem wydzielenia opakowań aluminiowych, sprzyja osiągnięciu wyśrubowanych wymogów. Podczas konferencji zaprezentowano m.in. wyniki szczegółowych badań dotyczących efektywności procesu sortowania metali nieżelaznych w instalacjach komunalnych. Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli samorządów, instalacji komunalnych, firm z branży gospodarki odpadami. Do grona prelegentów zaproszono branżowych ekspertów, naukowców oraz praktyków. Spotkanie zakończyło się wymianą wiedzy i doświadczeń na temat optymalnego gospodarowania odpadami, w tym prowadzenia procesu sortowania metali nieżelaznych.
31 marca 2022 r. Ilona Wnuk starszy specjalista i Renata Niepogoda starszy specjalista OSGMiK wzięły udział w konferencji online „Bezpieczeństwo w zaopatrzeniu w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Nowe obowiązki dla gmin”. Implementacja dyrektywy Unii Europejskiej Dyrektywy 2020/2184 do polskiego prawa nałoży obowiązek sporządzania oceny ryzyka, wdrożenia systemów jakości wody czy ich monitoringu. Nowe regulacje i ich skutki już niebawem dotyczyć będą nie tylko branży wod-kan, ale wielu innych przedsiębiorstw i instytucji zarządzających tzw. obiektami priorytetowymi, przede wszystkim jednostek samorządu terytorialnego. W trakcie spotkania eksperci omawiali nowe obowiązki dla samorządów wynikające z wprowadzenie nowej dyrektywy unijnej.
W dniach 29-30 marca 2022 r. odbyło się wirtualne spotkanie organizowane przez EUROSTAT w ramach Grupy Roboczej ds. Statystyki odpadów , z ramienia polskiej statystyki udział wzięły: Joanna Sulik konsultant z Wydziału Statystyk Wody i Odpadów, Departamentu Badań Przestrzennych i Środowiska i Renata Niepogoda starszy specjalista z Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie. Pierwszego dnia spotkania omawiano zagadnienia dotyczące Rozporządzenia w sprawie statystyk odpadów (WStatR). Dyskutowano na temat zmian w kwestionariuszu do zbierania danych w 2022 r. dla roku referencyjnego 2020. Kolejna sesja prowadzona przez przedstawicieli DG Environment dotyczyła aktualizacji polityki odpadów. Zaprezentowano nowe akty wykonawcze i delegowane dotyczące sprawozdawczości w zakresie danych o odpadach oraz sposoby monitorowania zgodności danych. W pierwszym dniu spotkania ostatnia sesja dotyczyła statystyki odpadami komunalnymi. Zaprezentowano wyniki gromadzenia danych dla roku referencyjnego 2020. W drugim dniu spotkania przedstawiono stan ustawodawstwa o odpadach plastikowych niepodlegających recyklingowi. W ostatniej części spotkania poinformowano grupę roboczą o ostatnich zmianach w wybranej grupie obowiązków raportowania strumieni odpadów, w tym odpadów spożywczych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
W dniu 3 marca 2022 roku Waldemar Dymek kierownik oraz Beata Murzacz starszy specjalista z Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej uczestniczyli online w seminarium „ Monitor Mieszkalnictwa – gromadzenie i udostępnianie publicznych danych o mieszkalnictwie w Polsce” organizowanym przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów we współpracy z PFR Nieruchomości S.A. Spotkanie to stanowiło forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie gromadzenia i udostępniania danych związanych z mieszkalnictwem. Diagnoza sytuacji mieszkaniowej staje się coraz bardziej potrzebna do wytyczenia kierunków odpowiedzialnej polityki mieszkaniowej w Polsce na poziomie krajowym i lokalnym.
Renata Niepogoda starszy specjalista OSGMiK wzięła udział w Konferencji online, organizowanej przez ABRYS „System kaucyjny elementem Polskiego ROP”, która odbyła się 18 lutego 2022 r. Tematem konferencji był projektu rządowego ROP. Zgodnie z definicją zawartą w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2008/98/WE, pod pojęciem tym rozumie się zestaw działań zobowiązujących producentów produktów wprowadzanych na rynek do ponoszenia finansowej lub finansowej i organizacyjnej odpowiedzialności za gospodarowanie nimi w całym cyklu życia produktu, czyli zarówno w okresie użytkowania, jak również gdy staje się on odpadem, w tym za selektywną zbiórkę, sortowanie i przetwarzanie. Obowiązek ten może również obejmować odpowiedzialność organizacyjną i odpowiedzialność za przyczynianie się do zapobiegania powstawaniu odpadów oraz do zwiększania przydatności produktów do ponownego użycia i recyklingu. Producenci mogą wypełniać obowiązki wynikające z systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta indywidualnie lub zbiorowo. Przedstawiono stanowisko branży gospodarki odpadami oraz samorządu terytorialnego. Adresatem szkolenia byli zarówno prowadzący działalność w zakresie gospodarki odpadami, zbierający, przetwarzający jak i producenci opakowań oraz reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego.
Renata Niepogoda starszy specjalista OSGMiK wzięła udział w Konferencji online „Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów”, która odbyła się w dniach 16-17 lutego 2022 r. Organizatorem był Abrys we współpracy z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie. Zaprezentowano uwarunkowania prawne, finansowe oraz techniczne modernizacji takich instalacji w kierunku zasilania odpadami komunalnymi. Przedstawiono wszystkie „za i przeciw” takiego rozwiązania. Odbyła się dyskusja między branżą odpadową a ciepłowniczą na temat modernizacji źródeł ciepła w kierunku energetycznego przetwarzania odpadów komunalnych.
Renata Niepogoda starszy specjalista oraz Elżbieta Król starszy specjalista z OSGMiK wzięły udział online w Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, która odbyła się w dn. 25-26 stycznia 2022 r. European Green Deal oraz FitFor55 wyznaczą kierunki rozwoju dla wielu branż w Europie, w tym branży gospodarki odpadami, a szczególnie bezpośrednio będą mieć wpływ na organizację selektywnej zbiórki, segregację i recykling odpadów. Planowane wkrótce zmiany w polskim prawie skłaniają do analizy obecnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Te zagadnienia były punktem wyjścia do dyskusji zorganizowanej podczas Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”.
Kluczowe tematy konferencji to:
- efektywność ekonomiczna selektywnej zbiórki – ceny surowców
- jak osiągnąć wymagane poziomy recyklingu? – studia przypadku
- czy instalacje odzysku energii wpływają na poziom selektywnej zbiórki odpadów?
- nowe technologie i rozwiązania logistyczne wspierające selektywną zbiórkę i recykling
- organizacja punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
W dniach 11-12 października 2021 r. w Poznaniu odbyło się spotkanie Grupy Wymiany Doświadczeń w ramach III etapu SMUP – Rozwój Systemu i upowszechnienie. Na zaproszenie Związku Miast Polskich, jednego z partnerów projektu System Monitorowania Usług Publicznych, do udziału zaproszono przedstawicieli Urzędu Statystycznego w Lublinie Andrzeja Matacza –Z-ca Dyrektora z ramienia Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Waldemara Dymka – kierownika i Beatę Murzacz – starszego specjalistę. W ramach Grupy Wymiany Doświadczeń – Obszar Gospodarowanie nieruchomościami, zaprezentowano zaproszonym przedstawicielom miast problematykę monitorowania usług publicznych. W jego trakcie przedstawiono założenia systemu SMUP oraz zaprezentowana została usługa „Wynajem mieszkań przez JST”. Odbyła się również dyskusja nad sposobem monitorowania działania samorządu za pomocą wskaźników w usłudze wynajmowanie mieszkań od JST.
W Światowy Dzień Mieszkalnictwa przypadający w tym roku na 4 października, Fundacja Habitat for Humanity Poland zorganizowała webinarium, w którym z ramienia Urzędu Statystycznego w Lublinie uczestniczyli Waldemar Dymek - kierownik i Beata Murzacz - starszy specjalista z Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej. W czasie spotkania Instytut Rozwoju Miast i Regionów zaprezentował raport z wynikami badania o pustostanach gminnych. Omówiono, ile pustostanów udało się zidentyfikować i jakie są możliwości adaptacji takich nieruchomości na mieszkania, w tym mieszkania dla osób potrzebujących zintegrowanego wsparcia.
W dniach 21-22 września 2021 r. odbyło się wirtualne spotkanie organizowane przez EUROSTAT w ramach Grupy Roboczej ds. Statystyki odpadów , z ramienia polskiej statystyki udział wzięły: Renata Niepogoda starszy specjalista z Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie i Joanna Sulik konsultant z Wydziału Statystyk Wody i Odpadów, Departamentu Badań Przestrzennych i Środowiska. Pierwszego dnia spotkania omawiano zagadnienia dotyczące sprawozdawczości objętej Rozporządzeniem 2150/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk odpadów (WStatR). Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej przedstawiła uczestnikom grupy roboczej zmiany przepisów w zakresie polityki odpadowej w latach 2018-2021. Omawiano również scenariusze dotyczące przyszłości raportowania danych o odpadach. Konsultowano z poszczególnymi krajami UE możliwości rozszerzenia zakresu przekazywania danych o odpadach oraz poddano kwestię podnoszenia jakości tych danych. W kolejnym dniu spotkania informowano o przeprowadzonym w 2020 roku zbieraniu danych o odpadach komunalnych za rok referencyjny 2019 oraz doświadczeniach z nowym sposobem przekazywania danych ze skoroszytem Excel. Kolejna sesja dotyczyła stanu ustawodawstwa o odpadach plastikowych niepodlegających recyklingowi. W ostatniej części spotkania poinformowano grupę roboczą o ostatnich zmianach w wybranej grupie obowiązków raportowania strumieni odpadów, w tym odpadów spożywczych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz exportu i importu odpadów.