Archiwum
W dniu 29.10.2018 r. - przedstawiciele Ośrodka Waldemar Dymek i Grzegorz Zabiegły uczestniczyli wraz z interesariuszami projektu SMUP w spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W trakcie spotkania zaprezentowano ogólną koncepcję Projektu oraz wybrane obszary usług i wskaźników w kontekście przykładów monitorowania usług publicznych.
W dniu 05.10.2018 r. w Głównym Urzędzie Statystycznym odbyło się spotkanie robocze Grupy Metodologii Badań Usług Publicznych z partnerami samorządowymi w ramach projektu SMUP. Przedstawiciele Ośrodka Waldemar Dymek, Grzegorz Zabiegły i Beata Murzacz zaprezentowali wyniki prac realizowanych przez grupy robocze w ramach poszczególnych obszarów usług.
W dniach 4-6.09.2018 r. Przedstawiciel Ośrodka Elżbieta Popiołek uczestniczyła w Krakowie w Międzynarodowej Konferencji „Kompleksowa gospodarka odpadami” organizowanej przez firmę „ABRYS”. W trakcie 2 dni obrad odbyło się kilka sesji tematycznych oraz 2 panele dyskusyjne. W czasie konferencji omówiono następujące bloki tematyczne: Aspekty prawne i rynkowe gospodarowania odpadami komunalnymi, Patologie na polskim rynku odpadowym – pożary odpadów, Problemy branży odpadowej w Polsce, Selektywnej zbiórce odpadów biodegradowalnych.
W dniach 10-12.07.2018 r. w Warszawie przedstawiciel Ośrodka dr hab. Artur Myna uczestniczył w II Kongresie Statystyki Polskiej. W trakcie sesji Statystyka regionalna zaprezentował referat „Regionalna polityka miejska ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju terenów mieszkaniowych”.
W dniach 28-29.06.2018 r. Cieszyn odbyło się ostatnie spotkanie grupy ekspertów w ramach Grupy Wymiany Doświadczeń „Gospodarowanie nieruchomościami” w zakresie usług zarządzanie gminnym zasobem mieszkaniowym. Urząd Statystyczny w Lublinie reprezentowali z-ca dyrektora Andrzej Matacz wraz z przedstawicielami Ośrodka Waldemarem Dymkiem i Beatą Murzacz. Organizatorem spotkania był Związek Miat Polskich. W trakcie spotkania zaprezentowano wyniki testu dla wskaźników opartych na danych gmin, w usłudze wynajmowanie lokali do zamieszkania.
W dniach 14-15.06.2018 r. w Czeladzi Grzegorz Zabiegły i Beata Murzacz wzięli udział w kolejnym spotkaniu grypy ekspertów GWD „Gospodarowanie nieruchomościami” organizowanym przez Związek Miast Polskich. Tematem spotkania była analiza wyników testu dla wskaźników opartych na danych gmin, w usłudze gospodarowanie nieruchomościami JST i SP.
W dniach 19-20 kwietnia 2018 r. w Gliwicach Waldemar Dymek, Grzegorz Zabiegły i Beata Murzacz wzięli udział w spotkaniu Grupy Wymiany Doświadczeń „Zarządzanie nieruchomościami” w zakresie usług związanych z gospodarowaniem nieruchomościami jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa. Organizatorem spotkania był Związek Miast Polskich. Tematem przewodnim był system monitorowania usług publicznych w zakresie nieruchomości. W trakcie sesji przedstawiciele władz miasta zaprezentowali metody i sposoby gospodarowania i zarządzania nieruchomościami w Gliwicach. Przedstawiciele Ośrodka zaprezentowali i omówili i zdefiniowali pojęcia z listy wskaźników monitorowania usług publicznych w zakresie nieruchomości, które będą testowane przez ekspertów samorządu.
W dniach 10-11 maja 2018 r. Grzegorz Zabiegły uczestniczył w spotkaniu grypy ekspertów GWD w Krośnie organizowanym przez Związek Miast polskich. Tematem przewodnim był system monitorowania usług publicznych w zakresie nieruchomości. W trakcie sesji przedstawiciele władz miasta zaprezentowali metody i sposoby gospodarowania i zarządzania nieruchomościami w Krośnie. Przedstawiciel Ośrodka zaprezentował wstępne wyniki testu wskaźników dokonanych przez ekspertów GWD oraz przekazał uwagi do kolejnego etapu testów.
W dniach 26-27 kwietnia 2018 r. w Kozienicach odbyło się spotkanie grupy ekspertów w ramach Grupy Wymiany Doświadczeń „Zarządzanie nieruchomościami. Urząd Statystyczny w Lublinie reprezentowali z-ca dyrektora Andrzej Matacz wraz z przedstawicielami Ośrodka Waldemarem Dymkiem i Beatą Murzacz. Organizatorem spotkania był Związek Miat Polskich. W trakcie sesji przedstawiciele władz miasta zaprezentowali metody i sposoby gospodarowania i zarządzania zasobem mieszkaniowym w Kozienicach. Przedstawiciele Ośrodka zaprezentowali wyniki testów wskaźników z listy usługi wynajem lokali do zamieszkania, których źródłem są dane pozyskiwane przez statystykę publiczną.
W dniach 20-23 marca 2018 r. w Rybniku odbyło się spotkanie grupy ekspertów w ramach Grupy Wymiany Doświadczeń „Zarządzanie nieruchomościami. Urząd Statystyczny w Lublinie reprezentowali z-ca dyrektora Andrzej Matacz wraz z przedstawicielami Ośrodka Waldemarem Dymkiem i Beatą Murzacz. Organizatorem spotkania był Związek Miast Polskich. W trakcie sesji przedstawiciele władz miasta zaprezentowali metody i sposoby gospodarowania i zarządzania zasobem mieszkaniowym w Rybniku. Przedstawiciele Ośrodka zaprezentowali i omówili i zdefiniowali pojęcia z listy wskaźników, które będą testowane przez ekspertów samorządu.
W dniach 22-23 luty 2018 r. w Częstochowie Waldemar Dymek i Beata Murzacz wzięli udział w kolejnym spotkaniu Grupy Wymiany Doświadczeń „Zarządzanie nieruchomościami”. Organizatorem spotkania był Związek Miat Polskich. Tematem przewodnim był system monitorowania usług mieszkaniowych. W trakcie sesji przedstawiciele władz miasta zaprezentowali metody i sposoby gospodarowania i zarządzania zasobem mieszkaniowym w Częstochowie. Przedstawiciele Ośrodka zaprezentowali i omówili listę wskaźników opisujących monitorowanie usług związanych z wynajmem lokali.
W dniach 15-16 luty 2018 r. w Tychach Grzegorz Zabiegły i Beata Murzacz wzięli udział w spotkaniu Grupy Wymiany Doświadczeń „Zarządzanie nieruchomościami” w zakresie usług związanych z gospodarowaniem nieruchomościami jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa. Organizatorem spotkania był Związek Miat Polskich. Tematem przewodnim był system monitorowania usług publicznych w zakresie nieruchomości. W trakcie sesji przedstawiciele władz miasta zaprezentowali metody i sposoby gospodarowania i zarządzania nieruchomościami w Tychach. Przedstawiciele Ośrodka zaprezentowali listę wskaźników opisujących monitorowanie usług związanych z tym zakresem.
W dniach 18-19 stycznia 2018 r. w Dąbrowie Górniczej z-ca dyrektora Andrzej Matacz wraz z przedstawicielami Ośrodka Waldemarem Dymkiem i Beatą Murzacz wzięli czynny udział w spotkaniu Grupy Wymiany Doświadczeń „Zarządzanie nieruchomościami”. Organizatorem spotkania był Związek Miast Polskich. Tematem przewodnim był system monitorowania usług publicznych. W trakcie sesji przedstawiciele władz miasta zaprezentowali plan polityki mieszkaniowej Dąbrowy Górniczej a Waldemar Dymek zaprezentował temat „Identyfikacja źródeł danych i luk informacyjnych pod kątem analizy usług publicznych”.
W dniach 7-9 września 2017 r. dyrektor Wiesława Domańska z Głównego Urzędu Statystycznego i Elżbieta Popiołek z Urzędu Statystycznego w Lublinie wzięły czynny udział w 13 Środkowo-Europejskiej Konferencji „Recykling i Odzysk”. Pierwsza część konferencji odbyła się w Białymstoku, a druga w Grodnie. Organizatorem spotkania był Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. W trakcie konferencji poruszone zostały najbardziej aktualne tematy branży odpadowej. Tematem przewodnim były innowacyjne technologie materiałów polimerowych, tworzywa polimerowe i biomateriały. Drugiego dnia konferencji uczestnicy zwiedzili Zakład Gospodarki Odpadami w Grodnie.
http://ztp.zut.edu.pl/fileadmin/Konferencje/Konferencja_ZT_2017_1_Historia_Grodna_pdf.pdf
Prezentacja System informacji o odpadach w Polsce
W dniach 26-27 kwietnia 2017 r. Elżbieta Popiołek z Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej wzięła udział w 3 Międzynarodowej konferencji „Rozbudowa i modernizacja RIPOK Środkowo-Europejskiej Konferencji”, która odbyła się w Białowieży. Tematem przewodnim było pytanie - W jakim kierunku zmierza gospodarka odpadami w świetle wybranych dokumentów planistycznych Komisji Europejskiej? W ciągu dwóch dni można było wysłuchać kilkunastu referatów, wziąć udział w dwóch studiach panelowych oraz zwiedzić trzy obiekty (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce, zakład PRONAR w Siemiatyczach i Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach). http://ekorum.pl/pl/e107_plugins/sgallery/gallery.php?view.95
W dniach 6-8 września 2016 r. Elżbieta Popiołek z Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej wzięła udział w XX Konferencji „Kompleksowa gospodarka odpadami”, zorganizowanej w Białymstoku przez firmę ABRYS. Podczas trzydniowej konferencji poruszano najbardziej aktualne tematy branży odpadowej. Na pierwszy plan wysuwała się sprawa nowego Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, a także nowelizacje Wojewódzkich Planów gospodarki odpadami z nowymi planami inwestycyjnymi. Ciągle aktualny temat, czyli gospodarka o obiegu zamkniętym „Circular Economy”. Kolejnym ważnym zagadnieniem, była konieczności wprowadzenia standardów selektywnej zbiórki odpadów. Ostatniego dnia konferencji uczestnicy zwiedzali Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach oraz nowo oddany Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku (ZUOK).
W dniu 05.07.2016 r. - W Urzędzie Statystycznym w Lublinie odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciel Ośrodka specjalista Elżbieta Popiołek zaprezentowała temat „Skuteczność funkcjonowania gospodarki odpadami” oraz udzieliła wywiadu na podstawie, którego TVP Lublin przygotowała reportaż „Śmieciowa rewolucja”. Uczestnikami konferencji byli m. in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie oraz media: Radio Lublin, TVP Lublin.
W dniach 23-24 czerwca 2016 r. kierownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie Waldemar Dymek uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji „Mieszkać w mieście – problemy i wyzwania dla kształtowania współczesnej polityki mieszkaniowej” zorganizowanej w Gdyni przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Politechnikę Gdańską.
Celem konferencji było zainicjowanie interdyscyplinarnej dyskusji na temat modelu kształtowania polityk odnoszących się do miejskich struktur mieszkaniowych, a także wypracowanie wniosków dotyczących kierunków dalszych badań i działań w tym zakresie. Temat konferencji związany był z zagadnieniem mieszkalnictwa śródmiejskiego – a więc szczególnego typu struktur mieszkaniowych, obecnie realizowanych na terenach rewitalizowanych. W trakcie paneli dyskusyjnych omawiane były zagadnienia związane z następującymi modelami mieszkalnictwa: społecznym, finansowym, przestrzennym oraz politycznym.
W dniu 21 czerwca 2016 r. kierownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie Waldemar Dymek uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Departamentu Handlu
i Usług oraz US Wrocław. Głównym tematem spotkania było omówienie zmian programu badań i alokacji informacji zawartych na sprawozdaniach z zakresu nieczystości ciekłych, odpadów komunalnych oraz budownictwa socjalnego. W trakcie spotkania p. Waldemar Dymek zaprezentował propozycje modyfikacji badań statystycznych oraz korzyści jakościowe, finansowe i organizacyjne wynikające z proponowanych rozwiązań. W trakcie spotkania zostały ustalone zmiany metodologiczne badań oraz zasady współpracy w zakresie wymiany i analizy danych statystycznych między urzędami w Lublinie i Wrocławiu.
W okresie maj-czerwiec 2016 r. przedstawicielki Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie: specjalista Elżbieta Popiołek i referendarz statystyk Anita Skoczylas, przeprowadziły dla uczniów szkół podstawowych oraz dzieci w przedszkolach cykl spotkań pt. „Pomóż ślimakowi Tośkowi posegregować śmieci” oraz „Wiedzą dzieci jak segregować śmieci”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z wiedzą o statystyce, działalnością Urzędu w zakresie środowiska i odpadów, uświadomienie dlaczego i w jaki sposób należy segregować odpady oraz jak ważne jest dbanie o środowisko wokół siebie.
W dniach 26-27 stycznia 2016 r. dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie dr Krzysztof Markowski i Elżbieta Popiołek z Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej wzięli udział w VII Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów", zorganizowanej w Warszawie przez firmę ABRYS. Podczas konferencji Elżbieta Popiołek zaprezentowała referat pt. „Kierunki przetwarzania selektywnie odebranych odpadów komunalnych w świetle statystyki publicznej". Konferencja zgromadziła liczne grono przedstawicieli ministerstwa, administracji samorządowej, przedsiębiorstw komunalnych, ekspertów, ludzi nauki, wykładowców akademickich. Spotkanie było platformą wymiany doświadczeń, informacji dotyczących selektywnej zbiórki odpadów, osiągniętych poziomów recyklingu i wdrażania nowoczesnych technologii, budowy Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i rozbudowy Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK).
3 grudnia 2015 r. kierownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie Waldemar Dymek uczestniczył w panelu dyskusyjnym podczas Konferencji "Rola Rynku Nieruchomości w Polityce Miejskiej" zorganizowanej przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.
9 listopada 2015 r. starszy specjalista Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie Grzegorz Zabiegły uczestniczył w I Kongresie Samorządowym w Lublinie. W trakcie sesji „Środowisko” zaprezentował referat „Gospodarka odpadami”, w którym przedstawiono wpływ nowej ustawy śmieciowej na gospodarkę odpadami komunalnymi.
W dniach 20-21 października 2015 r. kierownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie Waldemar Dymek i uczestniczyli w Konferencji z okazji Światowego Dnia Statystyki oraz 25-lecia samorządności w Polsce pt. „Statystyka publiczna partnerem samorządu terytorialnego” zorganizowanej w Lidzbarku Warmińskim. Celem konferencji było podkreślenie znaczenia współpracy partnerskiej pomiędzy statystyką publiczną a interesariuszami rozwoju badań regionalnych, w tym samorządem terytorialnym oraz promocja działań i wzmocnienie zaufania do statystyki publicznej jako głównego gestora informacji statystycznych. W trakcie Konferencji przedstawił wyniki pracy w zakresie potrzeb budownictwa komunalnego i socjalnego w ramach tematu „Pozyskanie nowych wskaźników z zakresu planowania przestrzennego i budownictwa mieszkaniowego przydatnych do oceny dostępności i jakości usług publicznych”.
W okresie maj-październik 2015 r. pracownice Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie: referendarz statystyk Elżbieta Popiołek i referendarz statystyk Anita Skoczylas, przeprowadziły dla uczniów szkół podstawowych cykl spotkań pt. „Pomóż ślimakowi Tośkowi posegregować śmieci”. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z działalnością Urzędu w zakresie środowiska i odpadów, uświadomienie dlaczego i w jaki sposób należy segregować odpady oraz jak ważne jest dbanie o środowisko wokół siebie.
W dniach 4-5 marca 2015 r. starszy specjalista w Ośrodku Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie Ilona Wnuk, wzięła udział w XIII Konferencji „Gospodarka wodno-ściekowa - najlepsze rozwiązania dla obszarów poniżej 10.000 RLM” zorganizowanej we Wrocławiu. Tematyka Konferencji dotyczyła wymiany doświadczeń związanych z realizacją projektów wodno-kanalizacyjnych na terenach do 10 000 RLM.
9 września 2014 r. pracownicy Ośrodka starszy specjalista Grzegorz Zabiegły i specjalista Beata Murzacz wraz z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym ustaleń w zakresie – badania jakości i dostępności usług publicznych - uwarunkowania statystyki publicznej. W trakcie rozmów ustalono zakres prac i możliwości wyliczenia nowych wskaźników oraz opracowanie metodologii badań statystycznych w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Efektem pracy będzie pozyskanie wybranych danych i opracowanie wskaźników w zakresie budownictwa socjalnego i komunalnego.
W dniach 04 - 05 marca 2014 r. starszy specjalista w Ośrodku Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Urzędu Statystycznego w Lublinie Ilona Wnuk, wzięła udział w XII Ogólnopolskiej Konferencji „Gospodarka wodno-ściekowa na terenach niezurbanizowanych”, zorganizowanej w Boszkowie pod Poznaniem. Podczas spotkania zaprezentowała temat związany z przygotowaniem poprawnych danych dla GUS z zakresu sprawozdawczości wodno-ściekowej. Tematy tegorocznej konferencji dotyczyły m.in.: Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), koncepcji rozwoju gospodarki ściekowej obszarów niezurbanizowanych, lokalnych systemów kanalizacyjnych i oczyszczania ścieków oraz funkcjonowania gminnego systemu gospodarki wodno-ściekowej.
6 lutego 2014 r. pracownicy Ośrodka kierownik Waldemar Dymek, starszy specjalista Grzegorz Zabiegły i referendarz statystyk Elżbieta Popiołek uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Środowiska, które dotyczyło utworzenia i prowadzenia Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. W trakcie spotkania pracownicy Ośrodka zaprezentowali potrzeby statystyki w zakresie informacji jakie powinny być zawarte w BDO. Omówiono również problemy jakościowe danych opracowywanych przez gminy i przekazywanych do MŚ.
6 lutego 2014 r. pracownicy Ośrodka kierownik Waldemar Dymek, starszy specjalista Grzegorz Zabiegły i referendarz statystyk Elżbieta Popiołek uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Środowiska, które dotyczyło utworzenia i prowadzenia Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. W trakcie spotkania pracownicy Ośrodka zaprezentowali potrzeby statystyki w zakresie informacji jakie powinny być zawarte w BDO. Omówiono również problemy jakościowe danych opracowywanych przez gminy i przekazywanych do MŚ.
27 czerwca 2013 r. na zorganizowanej przez Urząd Statystyczny w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne Oddział w Lublinie konferencji naukowej „Statystyka w nauce i gospodarce” st. specjalista Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Grzegorz Zabiegły zaprezentował referat „Obrót nieruchomościami w badaniach statystycznych”.
20 maja 2013 r. kierownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Waldemar Dymek oraz st. specjalista Grzegorz Zabiegły wraz z przedstawicielami Departamentu Handlu i Usług uczestniczyli w spotkaniu w Ministerstwie Środowiska. Głównym tematem spotkania było nawiązanie współpracy w zakresie opracowywanej przez MŚ „Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami”, a także możliwości zawarcia na formularzach MŚ informacji potrzebnych dla GUS. W trakcie spotkania kierownik OSGMiK Waldemar Dymek zaprezentował: wyniki przeprowadzonych z urzędami marszałkowskimi konsultacji w zakresie zbieranych danych o odpadach komunalnych, zakres współpracy urzędów marszałkowskich i WIOŚ w poszczególnych województwach oraz możliwość wprowadzenia formularzy elektronicznych na potrzeby przekazywania do UM danych przez gminy.
21 stycznia 2013 r. kierownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Waldemar Dymek wraz ze starszym specjalistą Grzegorzem Zabiegłym uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Celem spotkania było przedstawienie zapotrzebowania statystyki na informacje w zakresie odpadów komunalnych i sposobów ich unieszkodliwiania oraz zapoznanie się z informacjami posiadanymi przez Urząd Marszałkowski i terminami ich opracowania.
27 września 2012 r. kierownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Waldemar Dymek oraz pracownik tego ośrodka Grzegorz Zabiegły uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Eco Forum Po Pierwsze Środowisko 2012 r. organizowanej w Lublinie. Jeden z paneli konferencji poświęcony był Polsko – Norweskim rozwiązaniom technologicznym w gospodarce odpadami. Omawiany był szczegółowo nowy system gospodarki odpadami w województwie lubelskim w świetle „Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Lubelskiego 2017”, nowoczesna gospodarka odpadami na bazie doświadczeń norweskich oraz zaprezentowane zostały przez przedstawicieli polskich i norweskich firm sposoby unieszkodliwiania odpadów.
W dniach 12 -14 września 2012 r. pracownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Grzegorz Zabiegły uczestniczył w XXI Krajowej Konferencji Rzeczoznawców Majątkowych „Analiza rynku nieruchomości” organizowanej w Międzyzdrojach przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych.
W trakcie konferencji zaprezentował referat pt. „ Zasoby danych o nieruchomościach w statystyce publicznej”.
20 czerwca 2012 r. kierownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Waldemar Dymek oraz specjalista Renata Niepogoda z Działu Metodologii i Opracowań Centralnych wymienionego ośrodka uczestniczyli w spotkaniu międzyresortowej grupy zadaniowej ds. systemu informacji statystycznej dla potrzeb polityki regionalnej. Celem spotkania było zapoznanie się z możliwościami rozszerzenia zasobów informacyjnych statystyki publicznej w układach regionalnych w zakresie gospodarki komunalnej (wodociągów i kanalizacji) oraz odbioru i zagospodarowywania odpadów komunalnych w układzie terytorialnym. W trakcie spotkania zostały poddane dyskusji materiały przygotowane przez Związek Miast Polskich i ustalone możliwości ich realizacji wraz z propozycjami zmian metodologicznych badań.
20 czerwca 2012 r. kierownik Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Grzegorz Zabiegły uczestniczył w zorganizowanym przez firmę „MikroBIT” spotkaniu dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wdrażania nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w czasie której Pan Zabiegły zaprezentował referat „Potrzeby statystyki w gospodarowaniu odpadami”.
16 maja 2012 r. specjalista Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Urzędzie Statystycznym w Lublinie Renata Niepogoda, uczestniczyła w konferencji dotyczącej problemów wdrożenia reformy systemu gospodarowania odpadami komunalnymi organizowanej przez Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska w Warszawie. Omawiane tematy były próbą przedstawienia rozwiązań niektórych problemów związanych z wejściem w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zaprezentowano również systemy informatyczne usprawniające wdrożenie ustawy, które zostały stworzone z myślą o samorządach terytorialnych. Powyższe informacje zostaną wykorzystane w pracach metodologicznych mających na celu rozpoznanie źródła pozyskiwania danych administracyjnych z zakresu gospodarki odpadami.
27 lutego 2012 r. kierownik Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Grzegorz Zabiegły oraz pracownik tego działu Beata Murzacz uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami firmy Lub-Kom zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Celem spotkania było uzyskanie informacji na temat metod ewidencjonowania danych dotyczących zarządzanych przez spółkę nieruchomości. Uzyskane informacje mają pomóc w opracowaniu systemu do przekazywania informacji przez zarządców na potrzeby sprawozdania M-01dotyczącego zasobów mieszkaniowych i sprawozdania M-03 dotyczącego kosztów utrzymania zasobów lokalowych.
25 stycznia 2012 r. kierownik Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Grzegorz Zabiegły oraz pracownik tego działu Renata Niepogoda uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Celem spotkania było uzyskanie informacji na temat wchodzącej w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz co się z tym wiąże, możliwości pozyskiwania danych administracyjnych z zakresu gospodarki odpadami.
5 stycznia 2012 r. kierownik Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Grzegorz Zabiegły, pracownik tego działu Magdalena Wiktorowicz oraz pracownicy GUS uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Warszawie. Celem spotkania było nawiązanie współpracy i pomoc w rozwiązaniu problemów w zakresie prowadzenia rejestru cen i wartości nieruchomości przez starostwa. Dane z rejestrów są wykorzystywane w badaniu „obrót nieruchomościami”.
5-6 grudnia 2011 r. główny specjalista Depatamentu Handlu i Usług w Głównym Urzędzie Statystycznym Barbara Różańska i specjalista Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Urzędzie Statystycznym w Lublinie Renata Niepogoda, uczestniczyły w wizycie studyjnej w Departamencie Środowiska, Żywienia i Spraw Rolnictwa (DEFRA) w Londynie. Celem wizyty było przybliżenie metod pozyskiwania, kontroli i imputacji danych z zakresu tematyki związanej z odpadami komunalnymi stosowanymi przez pracowników statystyki w Wielkiej Brytanii. Powyższe informacje będą wykorzystane do zmiany sposobu pozyskiwania i opracowywania danych w „Sprawozdaniu o wywozie i unieszkodliwianiu odpadów komunalnych”.
18 listopada 2011 r. kierownik Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Grzegorz Zabiegły oraz pracownik tego działu Magdalena Wiktorowicz, uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Lublin. Celem spotkania było zapoznanie się ze sposobem ewidencjonowania danych w rejestrze cen i wartości nieruchomości. Powyższe informacje będą pomocne przy organizowaniu badania „obrót nieruchomościami”.
17 listopada 2011 r. kierownik Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Grzegorz Zabiegły oraz pracownik tego działu Beata Murzacz, uczestniczyli w spotkaniu z zarządcą nieruchomości. Celem spotkania było zapoznanie się ze sposobem ewidencjonowania danych dotyczących wspólnot mieszkaniowych. Powyższe informacje będą wykorzystane do opracowania innego sposobu pozyskiwania danych do badania „Gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi”.
16 listopada 2011 r. kierownik Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Waldemar Dymek, uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Celem spotkania było omówienie zasad współpracy przy planowanym wspólnym opracowaniu metodologii badania w zakresie kondycji i stanu technicznego budynków mieszkalnych.
21 października 2011 r. przedstawiciele Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej kierownik Grzegorz Zabiegły i specjalista Magdalena Wiktorowicz uczestniczyli w II edycji spotkania z przedstawicielami Eurostatu i Departamentu Handlu i Usług. Tematem spotkania było omówienie zagadnień związanych z opracowywaniem wskaźników zmian cen nieruchomości mieszkalnych.
5 października 2011 r. pracownicy Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej wzięli udział w spotkaniu dotyczącym prac metodologicznych w zakresie nowych rozwiązań badań statystycznych z zakresu gospodarki mieszkaniowej i komunalnej. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Departamentu Handlu i Usług, Departamentu Badań Regionalnych i Środowiska oraz urzędów statystycznych w Katowicach i Wrocławiu. W trakcie spotkania zostały ustalone propozycje zmian metodologicznych badań oraz zasady współpracy w zakresie wymiany i analizy danych statystycznych z gospodarki mieszkaniowej, komunalnej i ochrony środowiska między urzędami w Lublinie, Katowicach i Wrocławiu.
28 września 2011 r. w Centrum Edukacyjno-Demonstracyjnym KOM-EKO odbyło się spotkanie pracowników Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej z przedstawicielami firmy KOM-EKO. W trakcie spotkania zapoznano się z:
- założeniami dalszego rozwoju systemu zagospodarowania odpadów komunalnych, technologią selektywnej zbiórki odpadów, ich transportu oraz sortowania i dalszego przygotowania w celu odzysku i recyklingu,
- wzorcowym punktem gromadzenia odpadów,
- problemami związanymi z zagospodarowaniem produktów kompostowania, surowców wtórnych, produkcją paliwa alternatywnego i wykorzystania gazu składowiskowego jako źródła zielonej energii.
30 maja 2011 r. przedstawiciele Działu Metodologii i Opracowań Centralnych Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej: Grzegorz Zabiegły – kierownik i dr Artur Myna – gł. specjalista wzięli udział w roboczym spotkaniu w lubelskim Oddziale Narodowego Banku Polskiego. Podczas spotkania omówiono kwestie współpracy w zakresie publikacji „Rynek nieruchomości w województwie lubelskim w latach 2007-2010”. Ośrodek Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim opracowuje publikację analityczną „Rynek nieruchomości w województwie lubelskim w latach 2007 – 2010” Publikacja będzie zawierała dane na temat transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości (liczba, wartość, powierzchnia, cena 1 m2) w podziale na rodzaje nieruchomości. W przekrojach: województwo, powiaty.
2 marca 2011 r. przedstawiciele Ośrodka Statystyki Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Waldemar Dymek i Grzegorz Zabiegły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Eurostatu i Departamentu Handlu i Usług. Tematem spotkania była statystyka mieszkań prywatnych zamieszkałych przez właściciela (OOH). Spotkanie miało charakter roboczy a jego celem było omówienie najwazniejszych zagadnień związanych z opracowywaniem wskaźników zmian cen nieruchomości mieszkalnych. W trakcie spotkań dokonano przeglądu projektu poświęconego komponentowi OOH. Podsumowano także główne problemy na jakie napotykają kraje uczestniczące w projekcie przy opracowywaniu wskaźników OOH/HPI.