Zmiana systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce w latach 2012-2016
A A AOpracowanie zawiera informacje o systemie gospodarki odpadami w latach 2012-2016 na terenie Polski. Przedstawia dane na temat odpadów komunalnych zmieszanych i zebranych selektywnie oraz o kierunkach ich zagospodarowania.
1 stycznia 2012 r. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Od tego dnia gminy miały 18 miesięcy na wprowadzenie zmian i wdrożenie na swoim terenie nowych systemów gospodarki odpadami komunalnymi.
Do najważniejszych zadań należało:
- przejęcie przez gminy odpowiedzialności za odpady komunalne,
- wprowadzenie opłat za gospodarowanie odpadami,
- budowanie nowych instalacji do przetwarzania odpadów,
- wyłanianie przez gminy w drodze przetargu przedsiębiorców odbierających odpady komunalne
Do obowiązków samorządów województw należało uchwalenie Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami (WPGO), według nowego podziału na regiony gospodarki odpadami oraz wyznaczenie, w ramach regionów, regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Gospodarowanie odpadami komunalnymi powinno odbywać się wyłącznie w ramach regionu. Odpady powinny być przetworzone lub unieszkodliwione jak najbliżej miejsca ich wytworzenia, zgodnie z zasadą bliskości.
Do obowiązków gmin należało:
- opracowanie i wdrożenie w gminie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym ustalenie wysokości oraz zasad wprowadzenia opłat za gospodarowanie odpadami (opłaty za odpady zmieszane i odpady odebrane selektywne),
- przejęcie obowiązków od właścicieli nieruchomości zamieszkałych dotyczących podpisania umów na odbiór odpadów komunalnych,
- wyłonienie w przetargu przedsiębiorstwa na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,
- osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia przekazywanych do składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji,
- zapewnienie budowy, utrzymania i eksploatacji własnych lub wspólnych z innymi gminami regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów.
Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy wnoszenie opłat za gospodarowanie odpadami i co najważniejsze prawidłowa segregacja odpadów „u źródła”. Osoby segregujące odpady ponoszą opłaty w niższej wysokości, przy czym wymóg zróżnicowania opłaty jest obligatoryjny i wynika w ustawy.
Przedsiębiorca wyłoniony w przetargu zobligowany jest do odbioru lub odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych i przekazania ich do regionalnej instalacji przetwarzania.