Kwiecień 2017 - grudzień 2018 r. - zrealizowano pracę badawczą pt. „Opracowanie i wdrożenie metodologii pogłębionych badań ruchu budowlanego na poziomie gmin oraz na obszarach funkcjonalnych objętych ZIT”.
Celem pracy było opracowanie metodologii i przeprowadzenie pogłębionych badań ruchu budowlanego, z uwzględnieniem rozwoju budownictwa mieszkaniowego i usługowego na terenie obszarów funkcjonalnych objętych Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi (ZIT) oraz prawnych podstaw lokalizacji budynków na poziomie gmin. Opracowana w ramach pracy metodyka pozyskiwania danych i obliczania wskaźników może służyć do regularnego pomiaru kierunków zmian budownictwa mieszkaniowego i niemieszkalnego w obszarach funkcjonalnych objętych ZIT, na tle sytuacji demograficznej, a także – do pomiaru zależności pomiędzy rozwojem obydwu rodzajów budownictwa, pozwalającego ocenić, w jaki sposób przyrostowi zasobów mieszkaniowych towarzyszy rozwój budownictwa zaspokajającego potrzeby rynkowe i publiczne mieszkańców. Zbadanie prawnych podstaw wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę (lub braku sprzeciwu do zgłoszenia budowy z projektem budowlanym) budynków mieszkalnych na poziomie gmin pozwala na ocenę stopnia rozwoju zabudowy w poszczególnych gminach w oparciu o akty planistyczne.
Praca badawcza dostarcza danych przydatnych dla Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w realizacji zadań z zakresu planowania przestrzennego, polityki mieszkaniowej i nadzoru budowlanego. Wyniki badania mogą być wykorzystywane w celu programowania i monitorowania polityki rozwoju, w tym polityki spójności oraz polityki regionalnej i przestrzennej, a także na potrzeby monitorowania dokumentów strategicznych na poziomie krajowym, zwłaszcza Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR) i Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju (KPZK) oraz koordynacji programowania i realizacji strategii wojewódzkich, programów regionalnych oraz opiniowania Strategii ZIT.
Wszystkie produkty pracy oraz prezentacje z seminarium podsumowującego projekt znajdują się pod załączonym linkiem.
29.10.2018 r. - W siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie informacyjne dla interesariuszy Projektu SMUP poświęcone koncepcji ogólnej Projektu. Dokonano prezentacji wybranych obszarów, usług i wskaźników w kontekście przykładów monitorowania usług publicznych oraz stan realizacji założeń SMUP. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Ośrodka Statystyki Budownictwa Urzędu Statystycznego w Lublinie – pani kierownik Zofia Kurlej i specjalista Jarosław Plewik oraz przedstawiciele organizacji gospodarczych, przedsiębiorstw i administracji rządowej.
17-18.10.2018 r. - W ramach obchodów 100-lecia Głównego Urzędu Statystycznego odbyła się w Zamościu Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Renesans miasta. Rozwój obszarów miejskich jako wyzwanie dla polityki spójności”. Konferencja była okazją do wymiany poglądów pomiędzy przedstawicielami statystyki publicznej, władz samorządowych, środowiska naukowego oraz przedsiębiorców na temat wyzwań stojących przed statystyką publiczną w procesie monitorowania rozwoju obszarów miejskich w kontekście działań i efektów Polityki Spójności UE. Spotkanie przyczyniło się do zwiększenia obecności statystyki w świadomości publicznej, poprawy jej dostępności oraz pozyskania przychylności społeczności regionalnej i lokalnej dzięki ukazaniu roli i znaczenia statystyki publicznej w działaniach związanych z diagnozą, obserwacją i oceną bieżących procesów społecznych i gospodarczych na obszarach miejskich.
Podczas konferencji przedstawiciel Ośrodka Statystyki Budownictwa Agnieszka Nocko wystąpiła z prezentacją pt. "Opracowanie i wdrożenie metodologii pogłębionych badań ruchu budowlanego na poziomie gmin oraz na obszarach funkcjonalnych objętych ZIT".
Prezentacja OSB
05.10.2018 r. - W Głównym Urzędzie Statystycznym odbyło się spotkanie robocze Grupy Metodologii Badań Usług Publicznych z partnerami samorządowymi w ramach projektu - System Monitorowania Usług Publicznych. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Ośrodka Statystyki Budownictwa. Omawiano wyniki prac realizowanych przez grupy robocze w ramach poszczególnych obszarów usług.
04.10.2018 r. - W Głównym Urzędzie Statystycznym odbyło się spotkanie z ekspertami z Urzędu Statystycznego Republiki Azerbejdżanu, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ośrodka Statystyki Budownictwa. Specjaliści Ewa Kuniewicz i Wojciech Wiśniewski przedstawili metodologię liczenia zmiennych krótkookresowych dla produkcji budowlano-montażowej oraz pozwoleń na budowę.
Prezentacja OSB
06.09.2018 r. - Przedstawiciele Ośrodka Statystyki Budownictwa wzięli udział w spotkaniu TGR "Inwestycje i Budownictwo" w ramach realizacji projektu SMUP, które miało miejsce w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego. Omówiono przebieg i wyniki badania testowego przeprowadzonego w jednostkach samorządu terytorialnego biorących udział w pracach Grup Wymiany Doświadczeń oraz ostateczne wersje fiszek wskaźników.
26-27.07.2018 r. - W Pałacu Parysów w Lublinie odbyło się spotkanie Grupy Wymiany Doświadczeń "Usługi dla biznesu" w obszarze "Inwestycje i Budownictwo" w ramach projektu "System monitorowania usług publicznych - koncepcja SMUP". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, Ośrodka Statystyki Budownictwa oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Zaprezentowano i omówiono wyniki badania testowego oraz ostateczne wersje fiszek wskaźników usług.
19.06.2018 r. - Przedstawiciele Ośrodka Statystyki Budownictwa wzięli udział w spotkaniu TGR "Inwestycje i Budownictwo" w ramach realizacji projektu SMUP, które miało miejsce w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego. Omówiono przebieg i wyniki badania testowego przeprowadzonego w jednostkach samorządu terytorialnego biorących udział w pracach Grup Wymiany Doświadczeń oraz propozycje wskaźników kontekstowych i rekomendacji dotyczących luk informacyjnych.
17-18.05.2018 r. - W siedzibie Starostwa Powiatowego w Zawierciu odbyło się spotkanie Grupy Wymiany Doświadczeń "Usługi dla biznesu" w obszarze "Inwestycje i Budownictwo" w ramach projektu "System monitorowania usług publicznych - koncepcja SMUP". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ośrodka Statystyki Budownictwa oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Zaprezentowano i omówiono fiszki wskaźników oraz założenia i przebieg badania testowego.
14-15.05.2018 r. - Przedstawiciele Ośrodka Statystyki Budownictwa wzięli udział w spotkaniu Grupy Wymiany Doświadczeń "Administracyjne przygotowanie procesu inwestycyjnego" w obszarze "Inwestycje i Budownictwo" w ramach projektu "System monitorowania usług publicznych - koncepcja SMUP", które odbyło się w Centrum Komunikacyjnym w Legionowie. Zaprezentowano i omówiono fiszki wskaźników oraz założenia i przebieg badania testowego.
23.04.2018 r. - W Głównym Urzędzie Statystycznym odbyło się spotkanie robocze Grupy Metodologii Badań Usług Publicznych w ramach projektu - System Monitorowania Usług Publicznych. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Ośrodka Statystyki Budownictwa. Omawiano metody określenia źródeł danych wraz ze zdefiniowaniem wskaźników.
17.04.2018 r. - Przedstawiciele Ośrodka Statystyki Budownictwa wzięli udział w spotkaniu TGR "Inwestycje i Budownictwo" w ramach realizacji projektu SMUP, które miało miejsce w siedzibie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Katowicach. Dokonano prezentacji i omówienia wyników prac Tematycznych Grup Roboczych oraz zweryfikowano zasady dotyczące zwartości informacyjnej i funkcjonowania systemu.
05.03.2018 r. - W siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego miało miejsce spotkanie robocze Grupy Metodologii Badań Usług Publicznych, w którym wzięli udział przedstawiciele Ośrodka Statystyki Budownictwa. Spotkanie dotyczyło wstępnych rekomendacji dla systemu sprawozdawczego oraz identyfikacji źródeł danych i luk informacyjnych.
13.02.2018 r. - W Głównym Urzędzie Statystycznym odbyło się spotkanie Tematycznej Grupy Roboczej "Inwestycje i Budownictwo" z partnerami samorządowymi w ramach realizacji projektu - System Monitorowania Usług Publicznych. Podczas spotkania omawiano założenia schematu analizy oraz metody opisu wybranych usług: fiszki usług i fiszki wskaźników.