60 lat Urzędu Statystycznego w Lublinie
A A A
60 lat Urzędu Statystycznego w Lublinie |
Opracowanie okolicznościowe "Województwo lubelskie late 60-te XX wieku, czyli minęło już 60 lat"
21 marca 2022 r. minęło 60 lat działalności Urzędu Statystycznego w Lublinie.
W roku Jubileuszowym miało miejsce szereg wydarzeń promujących statystykę publiczną. Z okazji 60-lecia istnienia Urzędu zorganizowaliśmy m.in.: konferencję prasową, konkurs oraz wydaliśmy opracowanie okolicznościowe "Województwo lubelskie late 60-te XX wieku, czyli minęło już 60 lat".
Wystawa tematyczna w holu Urzędu Pocztowego Lublin 1 (Poczta Główna) ul. Krakowskie Przedmieście 50 w dniach 1-30 czerwca 2022 r. oraz w dniach 3-28 października 2022 r. na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zapraszamy również na wystawę w dniach 7 listopada-2 grudnia 2022 r. w holu głównym (parter) Collegium Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Trochę historii...
Dnia 15 lutego 1962 r. Sejm uchwalił ustawę o organizacji statystyki państwowej (Dziennik Ustaw Nr 10 z 1962 r.), na mocy której utworzono m.in. wojewódzkie i miejskie urzędy statystyczne. Wojewódzki Urząd Statystyczny w Lublinie powstał z dniem wejścia w życie ustawy tj. 21 marca 1962 r. Siedziba Urzędu znajdowała się przy ul. Spokojnej 7 (dawniej ul. 22 Lipca). Pierwszy "Regulamin organizacyjny Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Lublinie" wprowadzono 25 czerwca 1962 r. Zarządzeniem nr 80 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Na terenie województwa lubelskiego oprócz WUS działało 19 powiatowych inspektoratów statystycznych w: Bełżycach, Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Bychawie, Chełmie, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Kraśniku, Lubartowie, Lublinie, Łukowie, Opolu Lubelskim, Parczewie, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim, Włodawie, Zamościu oraz Miejski Inspektorat (Urząd) Statystyczny w Lublinie. W grudniu 1962 r. WUS wydał pierwszy „Rocznik Statystyczny Województwa Lubelskiego”. Więcej o naszej historii.
Dnia 7 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia Odznaczeń Honorowych za zasługi dla statystyki Rzeczypospolitej Polskiej pracownikom Urzędu Statystycznego w Lublinie.
W trakcie uroczystości odznaczenia otrzymało 60 obecnych oraz 6 emerytowanych pracowników Urzędu Statystycznego w Lublinie. Odznaczenia wręczył dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
W trakcie uroczystości swoje wystąpienia mieli: dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski, dr hab. Zbigniew Pastuszak, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS, dr Ilona Skibińska - Fabrowska, Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie. Więcej
Dla nas „Liczy się każdy” niezmiennie od 60 lat!
Pytamy, badamy, rejestrujemy, współpracujemy, publikujemy, informujemy, edukujemy…
Dnia 21 marca 2022 r. minęło 60 lat od utworzenia Urzędu Statystycznego w Lublinie.
W bieżącym roku Urząd Statystyczny w Lublinie obchodzi 60-lecie swojej działalności. Jest to znakomita okazja do przypomnienia historii i dorobku instytucji, która od 60 lat prowadzi badania statystyczne, w tym spisy powszechne oraz przygotowuje analizy i opracowania opisujące sytuację społeczno-gospodarczą województwa lubelskiego. Dzięki rzetelnej pracy pracowników Urzędu informacja i wiedza statystyczna dociera bezpośrednio do odbiorców regionalnych. Jubileusz jest również znakomitą okazją do uhonorowania zasłużonych dla statystyki osób oraz do planowania rozwoju na następne lata.
Więcej informacji na temat 60 lat Urzędu Statystycznego w Lulinie zamieściliśmy na naszej stronie: https://lublin.stat.gov.pl/aktualnosci/60-lat-urzedu-statystycznego-w-lublinie,237,1.html
Wystawa plakatów z okazji 60 lat Urzędu Statystycznego w Lublinie: https://lublin.stat.gov.pl/galeria-zdjec/wystawa-plakatow-z-okazji-60-lat-urzedu-statystycznego-w-lublinie,1.html
Odznakę Honorową za zasługi dla statystyki Rzeczypospolitej Polskiej nadaje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Jest ona zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana osobom fizycznym, także cudzoziemcom, jednostkom organizacyjnym, instytucjom i organizacjom, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie statystyki. Odznaka może być nadana tej samej osobie fizycznej, jednostce organizacyjnej, instytucji albo organizacji tylko jeden raz.
Odznakę stanowi medal w kształcie dwóch nałożonych na siebie pionowo kół w górnej części zakończonych figurą o kształcie prostokąta o zaokrąglonych brzegach wykonany z metalu w kolorze złotym i oksydowany. Awers przedstawia zbiory i wykresy w formie przestrzennych, przenikających się wzajemnie kół o różnych proporcjach i fakturach oraz napis GUS, które tworzą logo Głównego Urzędu Statystycznego. Rewers przedstawia umieszczone w centralnym punkcie inicjały z wypukłych liter „RP”. Po obrysie koła umieszczony jest napis majuskułowy wypukły: „ZA ZASŁUGI DLA STATYSTYKI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”.