Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Rozwój miast na obszarze pogranicza polsko-ukraińskiego w XXI wieku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 12.09.2022

Współczesne miasta są nie tylko miejscem zaspokajania podstawowych potrzeb zamieszkującej je ludności oraz mieszkańców okolicznych terenów wiejskich, ale stają się również istotnymi ośrodkami aktywizacji społeczno-gospodarczej w wymiarze lokalnym, regionalnym, krajowym, a nawet globalnym. Będąc miejscem koncentracji różnorodnych zasobów, pełnią one kluczową rolę w kreowaniu warunków i dynamizacji rozwoju społeczno-gospodarczego. W sposób szczególny dotyczy to polsko-ukraińskiego obszaru transgranicznego, charakteryzującego się niskim poziomem urbanizacji oraz rozwoju gospodarczego. Procesy zachodzące w głównych ośrodkach miejskich pogranicza rezonują na całym polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym, stając się czynnikiem stymulującym i dynamizującym jego rozwój. Mając to na uwadze, przedstawiamy Państwu publikację „Rozwój miast pogranicza polsko-ukraińskiego 
w XXI w.” opracowaną przez pracowników Urzędu Statystycznego w Lublinie. Jest ona kolejną pozycją wydawniczą z cyklu opracowań poświęconych problematyce obszarów transgranicznych.

Do góry